Entropi ve Denge - Düzensizlik İçerisinde Düzen

Entropi Ve Denge – Düzensizlik İçinde Düzen

19 Eylül 2019 0 ile Simian

Doğadaki her düzensizliğin içinde aslında bir düzen vardır. Entropi ve denge olarak da adlandırılan bu olay, sonsuz uzay olan evrenden tutun da bir maddenin en küçük yapı taşı olan atomda bile vardır fakat bu entropi ve denge olaylarını bazen gözle göremeyiz, işte o zaman da ölçeğimizi büyütüp bakmalıyız.

Entropi ve Denge - Düzensizlik İçindeki Düzen - Açıklama
Entropi ve Denge – Düzensizlik İçindeki Düzen

Entropi Ve Denge Örnekleri

Bu olayı örneklerle şöyle açıklayabiliriz: Kırmızı ve yeşil boyamızın olduğunu düşünelim. Bu kırmızı ve yeşil boyayı biraz sulandırıp aynı kaba koyduğumuzda, boya molekülleri karışımı tamamlayıp, sarı rengini alana kadar düzgün bir şekilde hareket edecektir. Karışım tamamlandığında, boya molekülleri birbiri içerisinde düzensiz olarak dağılmış olurlar fakat kendileri için olabilecek en dengeli ve düzenli biçime ulaşmış olacaklardır.

İkinci bir örnek ise toplumlar olabilir. Dünyadaki tüm insanlar birbirlerinden farklıdır. Bu farklılıklar boy, kilo, cinsiyet, saç rengi, ten rengi, dil, din, ırk, düşünceler gibi farklılıklardır. Bu farklı insanlar aynı toplumda yaşadıklarında, bu toplum gözümüze düzensiz bir toplum gibi gözükür fakat insanlar bu düzensiz gözüken toplumlar içerisinde, bir düzen içinde yaşarlar. Bu düzeni de ahlak, görgü, din gibi kurallara uyarak oluşturulur.

Üçüncü bir örnek ise insanların kendi düzenlerinin başkasının gözünde düzensiz gözükmesi olabilir. Dağınık bir ev düşünelim. Bu eve ev sahibinden başka biri girdiğinde, evi çok dağınık, tertipsiz, düzensiz görür fakat bu evin sahibi eve geldiğinde, bu evi diğer insanlar gibi düzensiz görmez, hatta bu ev içerisinde bir düzen içinde yaşar, istediği bir şeyi hemen bulabilir. Yani bu insan başkasının düzensiz gördüğü bir yerin içerisinde, düzen içinde yaşamaktadır.

Örnekler - Entropi ve Denge - Düzensizlik İçindeki Düzen
Örnekler ( Düzensizlik İçindeki Düzen )

Entropi Ve Denge Özet

Kısacası termodinamiğin ikinci yasasına göre evrendeki her şey zamanla düzensizleşmektedir. Bu düzensizleşmeler canlıların yaşlanması ve ölmesi, mobilyaların eskimesi, demirlerin paslanması gibi birçok düzensizleşmelerdir fakat bu düzensizleşmelerin içinde de her zaman bir düzen vardır.

Özet - Entropi ve Denge - Düzensizlik İçerisinde Düzen
Özet ( Düzensizlik İçerisindeki Düzen )

Sizin Yorumlarınız

Evren hakkında her geçen gün yeni şeyler fark etmeye başlıyoruz ve bu fark ettiğimiz şeylere şaşırmadan edemiyoruz. Entropi ve denge olayının evrenimizde bulunan birçok örneğini size anlattık. Siz de bu makaleyi okuduktan sonra buna benzer örneklerin hayatınızda olduğunu fark etmişsinizdir. Aklınıza gelen örnekleri ya da konu hakkında söylemek istediğiniz her şeyi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Makaleyi Oyla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]