Zengin İçerik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Ethereum, ERC-20 olarak bilinmekte olan bir kod sistemine sahiptir. Bu kod sistemine sahip olduğu için birçok kripto para biriminin de altyapısını oluşturmakta olan bir blok zinciri olarak sektörde bilinmektedir.

ABS DİGİTAL ABS DİGİTAL -
3 0
Ethereum

Ethereum Nedir?

Ethereum, ERC-20 olarak bilinmekte olan bir kod sistemine sahiptir. Bu kod sistemine sahip olduğu için birçok kripto para biriminin de altyapısını oluşturmakta olan bir blok zinciri olarak sektörde bilinmektedir. Ethereum’un kurumsal para birimi Ether olarak bilinmektedir. BTC olarak bilinmekte olan Bitcoin’den sonra en büyük piyasa değeri bu kripto para tarafından üstlenilmiştir. 2013 yıllarının sonlarına doğru kripto para araştırmacısı ve programcısı olan Vitalik Buterin tarafından üretilmiş ve önerilmiştir. projenin maddi olarak beslenmesi kitle fonlanması yöntemi ile internet üzerinden sağlanmıştır.

2016 senesinde 2 farklı blok zincire ayrılan proje, yeni oluşan versiyonunda ETH olarak karşımıza çıkmaktadır. Projenin özgün sürümü ise ETC olarak yoluna devam etmiş durumdadır. Projenin 2017 senesinde %13.000 oranında büyüdüğü bilinmektedir.

Ether Nedir?

Ether, Ethereum kullanıcılarının yapmış olduğu işlemlerin tutulması amacı ile Ethereum’un çıkarmış olduğu temel kripto para birimi olarak bilinmektedir. Bu para yöntemi ile gaz ödemeleri, işlemlerin hesaplama ücretleri ve diğer tüm kurumlar için kullanılabilmektedir.

ETH Özellikleri Nelerdir?

Ethereum, diğer tüm kripto paralarda olduğu gibi; kriptografi sisteminin kullanılması ile korunmaktadır. Blok zinciri tasarlanırken, veri değişikliklerine ait tüm engellemelere karşı direnç gösterecek şekilde tasarlanmış durumdadır. BTC isimli en büyük kripto para türüne göre ETH kullanıcılarının hesap ve tüm bakiyeleri detaylı olarak listelenmekte ve yönetilmektedir.

BTC İle ETH Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • ETH’de blok süresi ortalama olarak 15 saniye sürerken, BTC için 10 dakika olarak bilinmektedir.
  • ETH madenciliği, tutarlı oranda yeni dijital paralar üretmektedir. BTC için ise bu oran her 4 yıllık süreçte yarıya düşmektedir.
  • İşlem ücretleri ETH sistem için BTC’ye göre daha düşük olarak bilinmektedir. 2017 yılının Aralık ayında ETH isimli kripto paranın işlem ücreti 0,33 Amerikan doları olurken BTC için bu değer 23 Amerikan doları olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradaki örneklerden de görüldüğü üzere arada yüzlerce oransal fark bulunmaktadır.
  • ETH, BTC sistemine göre Wei değerlerinin hesaplardan hızlı bir şekilde geçirilmiş olduğu ve başka bir hesaba aktarıldığı bir hesap sistemini kullanmayı tercih etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir