Zengin İçerik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Göğüs Ağrısı Nedir, Neden Olur?

Göğüs Ağrısı Nedir, Neden Olur?

Göğüs ağrısı sadece kalp krizi durumlarında değil, farklı hastalıklarda da ortaya çıkabilmektedir. Akciğer hastalıkları, hazımsızlık durumları, reflü durumları, kaslarda oluşan ağrı, kaburga eklemlerinde görülen enfeksiyon durumlarında göğüs ağrısı görülebilmektedir.

ABS DİGİTAL ABS DİGİTAL -
6 0
Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı Nedir?

Ani başlayan göğüs ağrısı, başta kalp krizi durumunun göstergesi olsa da her oluşan göğüs ağrısını kalp krizi olarak yorumlamak da yanlış olacaktır. Göğüs ağrısı sadece kalp krizi durumlarında değil, farklı hastalıklarda da ortaya çıkabilmektedir. Akciğer hastalıkları, hazımsızlık durumları, reflü durumları, kaslarda oluşan ağrı, kaburga eklemlerinde görülen enfeksiyon durumlarında göğüs ağrısı görülebilmektedir.

Göğüs Ağrısı
Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı Hangi Hastalıklarda Görülmektedir?

Göğüs ağrısı birçok farklı hastalık sırasında farklı belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir. Göğüs ağrısı genel olarak;

 • Kalp krizi,
 • Kas ağrısı,
 • Kas sıkışması,
 • Kramplar,
 • Stres,
 • Meme enfeksiyonları,
 • Regl ağrısı,
 • Yemek borusu problemlerinde,
 • Akciğer problemlerinde,

Ortaya çıkabilmektedir. Göğüs ağrısı genel olarak kritik hastalıklarda ortaya çıktığı için, herhangi bir zaman diliminde ortaya çıkan göğüs ağrısı durumlarında mutlaka alanında uzman bir hekime başvuru yapmanız gerekmektedir.

Göğüs Ağrısı
Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısının Kalp İle İlgili Nedenleri Nelerdir?

Kalp Krizi: Bir kan pıhtısının kalp kaslarını beslemekte olan damarların tıkanması sonrasında ortaya çıkaktadır.

Anjina: Kalbi beslemekte olan damarların tamamen değil ancak kısmi olarak tıkanıp, tansiyonun zayıflamasına neden olduğu bir hastalık olarak blinmektedir.

Aort Diseksiyonu: Vücutta yer alan en büyük damar olan AORT’un yırtılması hastalığına denmektedir.

Perikardit: Kalbin etrafında yer almakta olan zarın iltihaplanmasına denmektedir. Nefes alırken ya da uzanırken göğüs ağrısı artış göstermektedir.

Miyokardit: Kalp kasında yer alan enfeksiyon durumlarında görülmektedir.

Göğüs Ağrısının Akciğer İle İlgili Nedenleri Nelerdir?

Pulmoner Emboli: Akciğerde yer alan atar damarlarda kan pıhtısının neden olduğu ani tıkanıklık olarak adlandırılmaktadır.

Akciğer Zarı İltihabı: Akciğerin etrafında yer alan zarın iltihaplanması sonrasında göğüs ağrısına neden olmaktadır.

Pnömotoraks: Akciğerlerde yer alan havanın dışarıya sızması ile göğüs boşluğunda birikmesi sonrasında akciğerlerin sönmesine denmektedir.

Pulmoner Hipertansiyon: Akciğerlere kan taşımakla görevli olan Pulmoner arter isimli atar damarlardaki kan basıncının yani tansiyonun normalden yüksek olmasına denmektedir.

Göğüs Ağrısı Olduğunda Hangi Doktora Gitmem Gerekiyor?

Ani başlayan göğüs ağrınız olduğunda hiç zaman kaybetmeden ivedi bir şekilde devlet hastaneleri, özel hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri ya da üniversite hastanelerinin acil servis birimine başvuru yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız başvuru sonrasında, gerekli tahliller yapılacak ve göğüs ağrınızın neden kaynaklandığı hızlı bir şekilde tespit edilecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir