Jet lag nedir neden olur nasıl geçer

Jet Lag Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

22 Eylül 2019 0 ile Simian

İnsanların uzun süreli uçak yolculuklarına çoğunlukla jet lag olduklarını duymuşsunuzdur. Belki de siz de bu durumu yaşamışsınızdır. Sırf jet lag oldukları için insanlar tatillerinin ilk birkaç gününü iyi geçiremediklerini söylerler. Peki bu jet lag nedir ve nasıl geçer? Biz sizin için bu makalemizde tüm sorularınıza cevap olacak şekilde hazırladık. İşte jetlag nedir, neden olur, nasıl geçer? hakkında merak ettiğiniz her şey.

Jet Lag Nedir?

Vücudun biyolojik saatinin, iniş yaptığınız yerin saatiyle uyuşmamasından dolayı ortaya çıkan sorundur. Bu sorun vücudunu dikkat bozukluğu, halsizlik, sindirim sorunu, uykusuzluk gibi sorunlara yol açar. Bu yüzden de insanlar tatilinin birkaç gününü yorgun be bitkin geçirirler. Jet lag’ın en belirgin özelliği ise uykusuzluktur.

Jet lag nedir nasıl geçer neden olur
Jet Lag Nedir?

Jet Lag Neden Olur?

Zaman diliminin değişmesinden dolayı vücudun bu olaya tepki göstermesinden oluşur. Ayrıca birçok yapılan araştırmalara göre de batıdan doğuya yapılan yolculuklarda jet lag riskinin arttığı gözlemlenmiştir ve yaşlı insanların genç insanlara oranla daha çok jet lag oldukları görülmüştür. Örneğin; Pekin ile İstanbul arasındaki saat farkı 5’tir ve uçuş süresi ortalama 10 saattir. Öğlen 12.00’da İstanbul’dan Pekin uçağına binen bir insanın saat 22.00’da Pekin’de olması beklenir fakat aralarındaki saat farkından dolayı yolcu 03.00’da Pekin’de olur. Bu da yolcuya jet lag yaşatır.

jet lag neden olur jet lag nedir jet lag nasıl geçer
Jet Lag Neden Olur?

Jet Lag Nasıl Geçer?

jet lag konusunda henüz bir çözüm üretilmemiştir fakat jet lag riskinizi en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulamanız saat farkı olan ülkelere yolculuğunuz sırasında jet lag yaşamanızı en az seviyeye indirecektir.

  • Gideceğiniz yere gitmeden birkaç gün önce gideceğiniz yerin saatine göre kendi biyolojik saatinizi ayarlamanız gerekir. Fakat gideceğiniz yerde 2 günden fazla kalmayacaksanız bu önerilmez.
  • Uçuştan birkaç gün önce kendinizi dinç hissettirecek şeyler uygulayın ve uykusuz kalmayın.
  • Gece saatlerinde iniş yapacağınız uçuşları tercih edin.
  • Gideceğiniz yere bulunmanız gereken zamandan birkaç gün önce varmış olacağınız uçuşları tercih edin.
  • Gün ışığında uyanık olmanız jet lag etkisini kurtulmanızı sağlar
Jet lag nasıl geçer  jet lag neden olur jet lag nedir
Jet Lag Nasıl Geçer?

Jet Lag Hakkında Sizin Tavsiyeleriniz Ve Yorumlarınız

Bu makalemizde sizlere jet lag hakkında en çok merak edilen bilgileri sunduk. Eğer sizin de bu konu hakkında söylemek istediğiniz bir şey ya da bulunabileceğiniz bir tavsiye varsa yorumlarda bahsetmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Makaleyi Oyla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Benzer İçerikler :   Şeker Yerine Tatlandırıcı Tavsiyeleri