Zengin İçerik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mevduat Hesabı Nedir, 2023 Güncel Mevduat Oranları

Mevduat Hesabı Nedir, 2023 Güncel Mevduat Oranları

Vadeli hesaplar, içinde yer alan mevduatın belirli bir vade süresi dahilinde işlem görmekte olduğu bir hesap olarak bilinmektedir.

ABS DİGİTAL ABS DİGİTAL -
2 0
Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli hesaplar, içinde yer alan mevduatın belirli bir vade süresi dahilinde işlem görmekte olduğu bir hesap olarak bilinmektedir. Bu hesaplar; yıllık ya da aylık olarak bir takım vade seçenekleri ile sunulmakta ve istenilen vade seçeneği seçilebilmektedir. Seçilmekte olan vade süreleri, faiz oranlarını ve sizin kazanacağınız tutarı doğrudan etkilemektedir. Vadesi dolmadan hesapta yer alan paranın çekilmesi durumunda, tüm kazancınız size ödenmeden geri alınacak yani faiz getirisinden vazgeçmiş sayılacaksınız. Bundan ötürü, seçilecek vade doğru seçilmeli ve bu vade içerisinde paraya asla dokunmamanız gerekmektedir.

En Çok Kullanılan Vade Süreleri Nelerdir?

  • 181 gün
  • 92 gün
  • 55 gün
  • 46 gün
  • 32 gün
Vadeli Mevduat Hesabı
Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı açmak isteyen bireyler bu tür bir hesaba sahip olabilmek için vadesiz bir mevduat hesabına sahip olmaları gerekmektedir. Vadesiz mevduat hesaplarına sahip olan bireyler, vadeli mevduat hesaplarını açmaları için banka personeline başvuruda bulunabilmektedir. Vadeli mevduat hesabı açabilmek için, mobil uygulamaları tercih edebilir, düzenli olarak çalışmakta olduğunuz bankaların olması halinde bankaların size tanımladığı görevlilerden de destek alabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir?

Vadeli mevduat hesapları bir takım farklı özelliklere sahip olmakta ve farklı faiz oranları ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu hesaplar, bir takım amaçlara hizmet ederken para çekme ve para yatırma gibi kriterlerde farklılıklar gösterebilmektedir. Vadeli hesap türlerine göre hesaplar; dönem ödemeli mevduat, hoş geldin vadeli mevduat, e-vadeli hesap, Türk lirası hesabı, döviz hesabı, çeyiz hesabı ve altın hesabı gibi hesap türlerine sahip olabilmektedir.

Vadeli Türk Lirası, Döviz Ya da Altın Hesabı Nedir?

En çok tercih edilmekte olan vadeli mevduat hesap türü olarak bilinmektedir. Vadesi boyunca, belirli bir faiz oranı üzerinden getiri sağlamakta olan bu mevduat hesabı, döviz türlerinde ve altın gibi ürünlerde de açılabilmektedir.

E-Vadeli Hesap Nedir?

Bu hesaplar, internet bankacılığı ya da mobil uygulamalar üzerinden açılmakta olan hesapları ifade etmektedir. Hesap açılış süreçlerinde şubeye gitmeye veya herhangi bir belge ibraz etmeye gerek bulunmamaktadır. Faiz oranları genel olarak daha yüksektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir