Zengin İçerik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. E-Ticaret
  4. »
  5. Şahıs Şirketi Neleri Gider Olarak Gösterebilir?

Şahıs Şirketi Neleri Gider Olarak Gösterebilir?

ABS DİGİTAL ABS DİGİTAL -
2 0
Şahıs Şirketi Gider Gösterme

Şahıs şirketlerinin bir takım giderleri bulunmaktadır. Bu giderlerin bazılarının tamamı, bazılarının ise bir kısmı gider olarak gösterilebilmektedir. Yapılan harcamaların gider olarak gösterilebilmesi için bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları incelemek gerekirse;

Ofis İçerisinde Yapılan Harcamalar

Şahıs şirketlerinin gider gösterebileceği bir diğer kalem olarak bilinmektedir. Ofis içerisinde yapılan genel harcamaları kapsamaktadır. Bu kalemler; ofis için alınacak olan masa, sandalye, teknik donanımlar, bilgisayarlar ve diğer demirbaşlar gider olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca ofis dekorasyonu için yapılmakta olan harcamalar ve kurulumda ya da taşınmada yapılmakta olan tüm giderler bu başlık altında da kullanılabilmektedir.

Ulaşım Harcamaları

Mevcut işlerinizi tamamlamak adına yapacak olduğunuz tüm harcamaları, ulaşım harcamaları başlığı altında toparlayabilirsiniz. Ayrıca iş için kullanılan araçların bakım ve onarım ile ilgili tüm masrafları, yakıt harcamaları ve kiralama ve satın alma gibi işlemleri gider olarak göstermeniz mümkün olabilmektedir. Bu işlemin olabilmesi için, ilgili araçların şirket üzerine kayıtlı olması gerekmektedir. Ticari araçlar ile ilgili olarak herhangi bir gider kısıtlaması bulunmuyorken binek araçlar için giderin %70’lik bölümü vergiden de düşülebiliyor.

İşyeri Faturaları ve Online Harcamalar

Şirketler tarafından yapılan giderler, online harcamalar ve faturalar da gider kalemleri arasında gösterimi mümkün olan tutarlar arasında bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; internet aboneliği, yazılım ile ilgili giderler ve şirketin çalışma sahasına göre yapılmakta olan abonelikler gider olarak gösterimi mümkün olan giderler arasında bulunmaktadır. Ayrıca iş yerinize ya da home Office olarak çalışıyorsanız evinize gelen elektrik, su, doğalgaz gibi faturaları da gider olarak göstermeniz mümkün de olabilmektedir.

‍Kargo ve Posta Gönderim Ücretleri

Son zamanlarda E-ticaret işlemlerinin fazlaca artması ve yaygınlaşmasından dolayı, ürün satışları başta olmak üzere diğer her türlü işleme ait kargo ve posta giderlerinizde yapacağınız harcamaları gider kalemi olarak göstererek vergiden düşmeniz mümkün de olabilmektedir.

Yiyecek Faturaları

Şirket adına düzenlenmekte olan yemek faturaları da gider kalemleri arasına gelmektedir. Şirketin sahibine ve tüm personellerine ait yemek masrafları günlük bazda 25,25 Türk Lirası’na kadar gider kalemi olarak da karşılanmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir